Ülke Hakkında

Kosova’da yaklaşık olarak iki milyon kişi yaşamaktadır. Kosova nüfusunun çoğunluğunu Arnavutlaroluşturur. Bunun dışında ülkede Türkler, Boşnaklar, Sırplar, Romlar, Goralılar, Torbeşler ve Aşkalileryaşamaktadır. Kosova’da resmi olan diller Arnavutça ve Sırpçadır. Kosova’nın yönetim şekli Cumhuriyettir. Bundan dolayı halk ülke yönetiminde dolaylı olarak söz sahibidir. Ülke sınırlarında dokuz şehir bulunmaktadır. Ülkenin başkenti Priştine’dir.

Ülke Tarihi

Kosova’da Roma imparatorluğu döneminde Dardanlar yaşamıştır ve burası o zaman Dardanya olarak adlandırılmıştır. Kosova 1440’lü tarihlerden sonra sırasıyla Arnavut birliğine, Osmanlı hâkimiyetlerine ve Yugoslavya birliğine girmiştir. Yugoslavya’nın dağılmasından sonra Kosova, Sırp baskısından bir türlü bağımsızlığını ilan edememiştir. Ülkede insanlar bu dönemde Sırplarca katledilmiştir. NATO’nun müdahalesi ile 1999 yılında Sırplar, Kosova topraklarından despotluğunu kaldırmıştır. Kosova 2008 tarihinde tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etmiştir. Kosova’yı ilk tanıyan ülke Kosta Rika’dır. Ondan sonra ABD bu bağımsızlığı kabul etmiştir. Türkiye de Kosova’yı ilk tanıyan ülkeler arasındadır. 2013 verilerine göre Kosova’nın bağımsızlığını tanıyan ülke sayısı yüze yaklaşmıştır ve bu sayı her geçen gün artmaktadır.

Kosova genel olarak dağlık bir bölgedir. Kosova ekonomisinde ticaret ve hizmet sektörü ön plandadır. Kırsal kesimlerde ise ekonomi tarım ve hayvancılığa dayanır. Ekonomide yurtdışından gelen dövizler de önemli bir yere sahiptir. Kosova ekonomisi her geçen gün daha da gelişmektedir.

Puanla
[Total: 0 Average: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!