Prizren Şehri

Prizren şehri, başkent Priştine’den sonra Kosova’daki ikinci büyük kenttir. Geçiş yolları üstünde bulunmasından dolayı değişik kavimlerce yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Şehrin ortasından Akdere geçmekte ve bu dere şehre ayrı bir güzellik katmaktadır. Şehir büyük bir gelişme içinde bulunmaktadır. Şehrin yolları genişletilmekte ve yeni binalar inşa edilerek orada bulunan vatandaşın konut ihtiyacı giderilmektedir.

Prizren Şehri Dili

Şehirde 110.000 civarında nüfus yaşamaktadır. Prizren’de etnik yapı çeşitlilik göstermektedir. Şehirde Arnavutlar, Türkler, Boşnaklar ve Romlar bulunmaktadır. Dolayısıyla şehirde Boşnakça ve Arnavutça seslerinin birbirine karıştığını görebilirsiniz. Prizren şehri için medeniyetler şehri tabirini kullanırsak tam yerinde olur herhalde. Ayrıca şehrin yaklaşık yüzde doksanı Müslümandır. Eğer Prizrenliyseniz İngilizceyi muhakkak bilmeniz gerekiyor. Çünkü burada ikisi de özdeşleşmiş durumdadır. Halka kolaylık olsun diye tabelalarda üç dil kullanılmaktadır.

Prizren şehrinde fabrikalaşmanın az olması havanın temiz kalmasını sağlamakta ve kışın kalabalık şehirlerde görmeye alışık olduğumuz siyah dumanların izine burada rastlanmamaktadır. Tarihi eserler bakımından zengin olan Prizren, turistlerin ilgisini çeken gözde gezi mekânlarının başında gelir. Burada Osmanlı İmparatorluğu’nun izlerine rastlamak mümkündür. Sinan Paşa Camii, Gazi Mehmet Paşa Hamamı ve Prizren evleri turistlerin ilgisini çeken mekânlardır. Şehrin en yüksek tepesinde bir zamanlar Osmanlılar tarafından da kullanılan Prizren kalesi bulunmaktadır. Özellikle Türk turistlerin ve Osmanlı hayranı olan herkesin, balkanların bu küçük ve güzel şehrini görmesi gerekir.

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi – Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5 Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız

Puanla
[Total: 0 Average: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!