Priştina Şehri

Arnavutça ve Sırpçanın anadil olarak konuşulduğu Kosova’nın en gözde şehiri olan Priştina; aynı zamanda başkentlik de yapmaktadır. Kosova’nın orta kısmının doğusunda yer almaktadır. Golyak Dağlarınınbölümünde bulunan şehir aynı zamanda tarihi Kosova Ovası’nın üstünde konumlandırılmıştır. Osmanlı’nın uzun bir süre egemenliği altında kalan Kosova sayesinde Priştina’da de birçok tarihi eser ve binamız bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi; Sultan Murad Hüdavendigar’ın şehit edildiği yere kurulan Meşhed-i Hüdavendigar ve Gazimestan türbeleridir.

Makedonya’nın başkenti Üsküp’ün kuzey ucunda bulunan Priştina; Roma ve Osmanlı Dönemini en köklü şekilde yaşamış olan kentlerdendir. Bir zamanlar Sırbistan Bölgesi içerisindeyken başkentlik de yapmıştır. Osmanlı döneminde ise Priştina için yeni bir yaşam başlamış ve Osmanlı devlet idaresi ve kurumları şehre taşınmıştır. Osmanlı’nın hâkimiyeti altında kaldığı bu dönem içerisinde İslamiyet de yayılmış ve birçok divan ve halk şairi yetiştirmiştir.

Priştina Şehri Kosova Cumhuriyeti Bağımsızlığı

2008 yılında Kosova’nın bağımsızlığını ilan etmesinin ardından Priştina de diğer Kosova şehirleri gibi kültürel, ticari ve ekonomik yönden kendisine yeni bir yol çizmiştir. Şehri ulusal anlamda üst seviyelere taşıyan ulaşım ve yaşama standartlarının gelişmesi eğitim için gelecek öğrenciler içinde ilgi merkezi haline gelmiştir.

Osmanlı ve öncesinin tarihi ve kültürel izlerini taşıyan kültür mirası haline gelmiş olan bu harika şehirde üniversite ve uluslararası bir havaalanı bulunmaktadır. Öğrenci ya da turist olarak geleceğiniz bu şehirde görmeniz gereken birçok doğal ve tarihi alanlar bulunmaktadır.

Puanla
[Total: 0 Average: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!