Kosova’da Gezilecek Yerler

Kosova’da Gezilecek Yerler ; Kosova özellikle son yapılan Kosova savaşında çoğu tarihi mekânını kaybetse de yinede görülmeye değer birçok esere sahiptir. Bu eserlerin bazıları şunlardır;

1470 yılında inşa edilen ve 1999 yılında ki bir yangında büyük hasar gören LAP Camii,  Fatih Sultan Mehmet’in balkanların fethinden sonra 1460 yılında yaptırdığı ve Priştina’nın merkezinde bulunan Fatih Sultan Mehmet camii, şuan harap bir halde olsa da Büyük Hamam, 1834 yılında Yaşar Mehmet Paşa tarafından yaptırılan Yaşar Paşa Camii, milattan sonra 117-138 yıllarına kadar dayanan tarihi ile eski bir roma kenti olan Ulpiana Antik Kenti, yapımı 14.yy da tamamlanan Sırp-Ortodoks mimarlığının en önemli eserlerinden biri olan Gracanica Manastırı ayrıca bu eser geç dönem Bizans mimarisinin de önemli eserlerinden biridir, yapımı 19.yy da tamamlanan Saat Kulesi,  Gadime Mermer Mağarası: Piriştine’ye 20 km. mesafedeki Gadime Mermer Mağarası da mutlaka gezilmesi gereken turistik mekânlardandır.

Kosova’da Gezilecek Yerler Turistik Mekanlar

Bin 276 metre uzunluğundaki mağara 1969 yılında keşfedildi ve 1976’da turizme açıldı. Mağaradaki mermerlerin üzerindeki volkanik lavlar ve tüflerin oluşumu, Kosova Vadisi’nin şekillendiği zamanlara tarihleniyor. Mağaranın turistik bölümü 500 metre uzunluğunda ve her iki saatte bir tur yapılıyor.

Alışveriş merkezlerinin yeni yeni yapılmaya başlandığı Kosova’da genel olarak alışveriş dükkânlardan ve geleneksel pazarlardan yapılmaktadır. Özellikle bu pazarlarda ve dükkânlarda hediyelik eşya ürünleri ucuz ve kaliteli olması nedeniyle öne çıkmaktadır.

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi – Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5  Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız

 

Puanla
[Total: 0 Average: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram  ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!