Kosova Para Birimi

Kosova Para Birimi

Kosova para birimi olarak euroyu kullanmaktadır. Yıllardır kendi para birimi bulunmayan Kosova bağımsızlığından sonra da euroyu kullanmaya devam etmiştir. Avrupa Birliği’ne girmeyen Kosova yine de Euro parasını kullanmayı tercih etmiştir. Bütün harcamalarda olduğu gibi okul ücretlerinin ödenmesinde ve yurt parasını ödenmesinde yine euro kullanılmaktadır. Okul taksitlerinin ödenmesi ve koşulları Eurostar yurtdışı danışmanlığı tarafından size sunulacaktır. Priştine Universum Üniversitesi’nde her bölümde farklı fiyatlar uygulanmaktadır yalnız euro üzerinden uygulanan fiyatlarda yükselmeler ve düşüşler görülecektir. Bu da Dünyadaki para piyasasının dönüşüne göre hareketlenmektedir. Son zamanlarda euronun yüksek oluşu öğrencileri biraz sıkıntıya sokmuştur. Yeni gidecek olan öğrenciler için okul fiyatları yüksek görünebileceğinden fikirlerinizi sadece verilen eğitime dayanarak kullanmanız doğru olacaktır. Burada lisan bölümleri ve yeni başlayanlar için harcamalar farklıdır. Eurostar danışmanlıklarında işinize yarayacak ayrıntıları bulabilirsiniz. Her öğrenci danışmanlık merkezlerimizde izlenerek takip altında tutulmaktadır. Türkiye’de bir ayağı ve güveneceği bir kapı olduğunu düşünen çocuklarınızın olması aileleri de mutlu edecek bir uygulamadır.

Dardan para birimi kullanılacak

Kosova hükümeti Euro dışında kendilerine ait olan bir para birimi kullanmak istemiştir. Dardan olarak belirlenen para birimi hükümet tarafından görüşülse de bu kullanımı ileriki yıllarda atmışlardır. Hala gündemde olan dardan para birimi kullanılması Kosova hükümetinin belirlediği bir birimdir. Ancak alışılagelmiş euro kullanımından kendini sıyıramayan ülke için en uygun Kosova para birimi euro dur. Ülke için yurt dışından gelen yatırımcıları elden kaçırmamak adına yapılan bu yönergede dardan kullanılması teklifi benimsenmiştir. Yatırımlarını ve dışarıdan gelecek yatırımcılarını kaybetmeyi göze alamayan Kosova için en uygun para birimi kullanılmıştır. Savaştaki yara savaştan çıktıktan sonraki yaralarını yeni yeni sarmaya başlayan Kosova kendi yerli para birimlerini kullanmaları sakıncalı olacaktır. Büyük yatırımlar için hazır olması gerekmektedir. Ancak yine de büyük bir ülke olarak Kosova’nın kendi parasını kullanılması fikri yok değildir. Türkiye’den giden öğrenciler için sıkıntı olmaması gereken bu para birimi Türkiye’ye geri dönüşlerinde faydalı olmaktadır. Ülkemizde Euro’nun çok yüksek fiyatlarda olması öğrenciler giderken biraz fazla masraf açsa da Kosova’da karlı bir yatırım olarak ellerinde kalacaktır.

Eurostar yurtdışı danışmanlığı sayesinde sizin çıkarınız olacak şekilde harcamalarınız gösterilerek ne kadar Euro götürmeniz gerektiği ve nereleri harcayabileceğiniz açıklanacaktır. Ülkede Türkiye ile anlaşmalı olan bankalar aracılığı ile fazla para taşımadan yolculuk yapabilirsiniz. Bankalar paranızın değerini sizin için koruyacaktır. Gitmeden harcayacağınız masraflarınız da yine bu ülke parası ile yapılmaktadır. Çünkü başka ülkelerden de öğrenci alındığından herkes için para miktarınız aynı göstermişlerdir. Bütün dünyanın kullandığı para birimini gösteresi ülkeye gelen turistler ve öğrenciler için uygundur. Kosova para birimini kullanmak ekonomilerini tekrar düzenlemek ve yapılan bütün yatırımlardan mahrum kalmak olacaktır.

Puanla
[Total: 0 Average: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!