Kosova Osmanlı Mimari Eserleri

Kosova Osmanlı Mimari Eserleri

Kosova Balkanlar’ın en çok savaş görmüş ülkesidir. İç savaşlardaki çekişmeleri en çok yaşamış ülkelerden birisidir. Osmanlı devrinde birçok tarihi eser izleri burada olması gerekirken şimdi bu eserlerden çok da fazla kalmamıştır. Deforme olan tarihi eserler giderek eksilmişlerdir. Zaten ülke kendini toparlayabilmek için uğraşıp durduğundan tarihi eserleri yeni yeni toparlamaya çalışmaktadır. Ancak yine de Osmanlı’nın en güzel izleri bu ülkede yer almaktadır. Burada oturan halk Müslüman olduğu için İngilzice’yi konuşabilmektedir. Tarihi bu yüzden daha iyi anlayabilmektedir. Bazı cadde ve sokakların ismi de İngilizce olarak konulmuştur. Gezmenizi daha kolay hale getirecek olan yazılar ile Osmanlının bıraktığı eserleri okuyarak anlayabilirsiniz. .

Osmanlının Bıraktığı En Önemli Eserler

Priştine de havalimanından merkeze doğru yürüdüğünüzde karşınıza çıkacak olan en ünlü Sokak Medrese Mahallesi olacaktır. Havalimanına taksiyle beş dakika süren mahalle içinde yürüyerek gitmek istediğinizde yirmi dakika kadar zaman harcarsınız. Burada eski Kosova Müzesi yer almaktadır ancak fazla bakım yapılmadığından içinde görebileceğiniz çok değerli bir parça yoktur. Biraz daha ileride Fatih Sultan Mehmet Camii ve Etnografya Müzesi yer almaktadır. Caminin hemen ilerisinde Saat Kulesini de görmeniz mümkündür. Karşınıza çıkan tarihi evlerin görünümünden Kosova’nın geçmişinin ne kadar yaşlı olduğunu anlayabilirsiniz. Bazı evler bakıma alındığı için gayet güzel ve hoş görünmektedir ancak bazıları halen iç savaşın verdiği yıkık dökük acı izleri taşımaktadır. Kosova Müzesi’nin paralelinde Nene Hatun heykeli yer almaktadır. Nenehatun iç savaşta kendini feda eden bir yaşlı kadındır ve Kosovalılar için önemi büyük olduğundan heykeli dikilmiştir.

Taşköprü Sinan Paşa Camii Kırık Camii ve birçok şadırvanları ile ünlü olan Kosova Osmanlı mimari eserleri geçmişin en çarpıcı izlerini taşımaktadır. Buradaki Kırık Cami ismi ile anılan Kırık Camii Fatih Sultan Mehmet tarafından fethin nişanesi olarak yaptırılmıştır. 1455 yılında küçük bir namazgâh olarak yapılan cami ilerleyen yıllarda büyütülüp genişletilerek kullanılır hale getirilmiştir. Alışveriş yapmak için şadırvan etrafında birçok dükkân bulunmaktadır. Kosova Osmanlı mimari eserleri yakınındaki dükkânlardan ülkenin değerini gösterecek minyon süs eşyaları takılar kitaplar gibi değerli şeyler satılmaktadır.

Sultan Murat Hüdavendigar Türbesi ve Camisi, Yaşar Paşa Camisi, Piri Nazır Külliyesi, Emincikler Konağı görmeniz gereken tarihi eserler arasındadır. Bunlar dışında birçok külliye de bulunmaktadır. Her camiye ismini veren Osmanlı padişahının aynı zamanda da türbesi bulunmaktadır. Kosova’ya eskiden hayat veren konakların şimdiki hallerini görmek istiyorsanız mutlaka gidip görmelisiniz. Öğrenciler için değerlendirilebilecek bir ülke olan Kosova Osmanlı mimari eserleri tarihi kaydı nedeniyle de Müslümanlara ikinci bir yurt olmayı hedeflenebilir.

Yurtdışı eğitimlerinde En azından kendi kültürümüzle yetiştirebileceğimiz öğrencileri kendi ecdadımızın izlerinin taşıdığı ülkelere göndermek daha uygun olacaktır Bu yüzden EuroStar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı Türkiye’deki gençleri kendilerini daha iyi değerlendirebilecek ülkelere yöneltmiştir.

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi – Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5  Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız

Puanla
[Total: 0 Average: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram  ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!