Kosova Ekonomisi

Kosova ekonomisi ‘ni hizmet ve ticaret sektörü ağırlıklı olarak oluşturmaktadır. Milli gelirin %30’luk kısmını yurt dışında Kosovalı çalışanların gönderdiği dövizler oluşturmaktadır. Gelişmekte olan ülkeler arasındadır. Yabancı yatırım yapan ülkeler Almanya, İtalya, İsveç ve Slovenya’dır. Ülkeye yabancı yatırımın artması için alt yapı ve enerji sorunlarının çözümüne gidilmesi gerekmektedir.

İthalatı AB ülkelerinden yapmakla birlikte ihracatından fazladır. Kosova’ya yatırım yapan ülkeler arasında Türkiye’nin katkısı da büyük olmuştur. 2013 yılında Türkiye %89 yatırım oranıyla birinci olmuştur. Ardından İsviçre %42, Fransa %29 ve İtalya %16,1 yatırım yüzdeleriyle Kosova ekonomisindeki yerlerini almışlardır. Bu gibi ekonomik ilişkiler gen bağı olan Kosovalılarla ilişkilerin sosyal anlamda da pekiştirilmesine katkı sağlamaktadır.

Kosova Ekonomisi Türkiye ile İşbirliği

Ayrıca Türkiye ile Kosova arasında vergi işbirliği sağlanarak ticari hayatın canlanmasına katı sağlanmaya çalışılmaktadır. Kosova bulunduğu konum itibariyle bölge ekonomisine katkı sağlamakla birlikte doğal kaynakların etkinliğinin arttırılması konusunda çalışmalar başlatılmaktadır. Bununla ilgili 2014 yılında yapımı tamamlanacak olan termik santral inşaasına başlanılmıştır. Ayrıca Kosova ile turizm alanında iyi niyet protokolü imzalanarak karşılıklı turizmin geliştirilmesi böylece ülkenin turizm gelirlerinin arttırılması ve Kosovalı turizmcinin eğitilmesi konusunda çalışma yapılmıştır. 

Kosova gelişmekte olan ekonomisi ile zengin yeraltı kaynakları ve doğal güzellikleriyle gelecek vaat eden, turizmini çekici kılan olanakları ve vatandaşlarına keyifli bir yaşam sunmayı hedefleyen bir yer olma adına sağlam adımlar atmaktadır. 

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi – Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5  Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız

Puanla
[Total: 0 Average: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram  ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!