Kosova Eğitim Sistemi

Kosova eğitim sistemi ‘nin temelini 1999 NATO müdahalesinden sonra, durumu BM adına alan UNMIK’in 10 Aralık 2003’de Kosova’nın geleceğinde önemli rol oynayan “Kosova Standartları” oluşturur. Bu standartla birlikte eğitim sisteminin kademeli olarak amaçları ortaya koyulmuş ve bu amaçlar demokratikkalkınma, yeni ekonomik fırsatlar ve dünyaya açılma şeklinde formüle edilmiştir.

Bu amaçlar kısaca şöyle açıklanabilir; gençlerin toplumsal olaylara bilinçli bir şekilde katılmaları, kişiliklerin gelişmesi ve onların dünyanın bir parçası olduğunun öğretilmesidir. Ayrıca kendi kültürel değerlerinin yaşatılması ve bunlara sahip çıkılmasının yanında farklı kültürel değerlere saygı duyulması, öğrencilerin farklı ortam ve yeni durumlarda kendi bilgi ve becerilerini yaratıcı bir şekilde kullanmaları; yaratıcı bir şekilde problem çözme süreçlerine bireysel ya da toplu olarak katılmaları ve genç bireylerin Kosova devletinin yeniden inşasında aktif olarak donanımlı bir şekilde yer almasıdır.

Kosova Eğitim Sistemi ve Kolaylığı

Kosova eğitim sisteminin öğretim seviyesi ve yıllarına göre dağılımı ise şu şekildedir; okul öncesi eğitim 9 aydan 6 yıla kadar sürebilmektedir. Sonrasında zorunlu eğitim kapsamında 5 yıl süren ilköğretim yer almaktadır. Orta öğretim ise ikiye ayrılmıştır bunlar 4 öğretim yılı süren alt orta öğrenim ve 3-4 yıl süren üst orta öğretimdir.

Lisans öğretimi 2.3.4.5.6 yıl sürelerde çeşitliliğe sahipken master eğitimi 2-3 yıl, bilim ve sanatta doktora eğitimi ise 3-4 yıl sürmektedir.  Üniversite eğitiminizi Kosova’nın saygın üniversitelerinden birinde tamamlayarak kariyer hedeflerinize kolayca ulaşabilirsiniz. Yurtdışında eğitim görmek iş hayatında da size ekstra avantajlar sağlayacaktır.

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi – Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5  Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız

Puanla
[Total: 0 Average: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram  ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!